Przejdź do treści

udostępnij:

Kategoria:

Pekao tokenizuje kolejne dzieła sztuki i archiwizuje w Światowym Archiwum Arktycznym

Udostępnij

Bank Pekao zamraża swoją kolekcję dzieł sztuki w tzw. Bibliotece Końca Świata. Dzięki tokenizacji bank zabezpieczył już dorobek Matejki, Wyspiańskiego, Kossaka czy Fałata.


Bank Pekao, jako mecenas sztuki, który w swoich zbiorach posiada ponad 1 200 dzieł sztuki, zaangażował się w projekt ARCHIV3. Nowy projekt pozwala zabezpieczyć polskie dziedzictwo, wykorzystując nowoczesne technologie i tokenizując obrazy takich artystów, jak Matejko, Wyspiański czy Kossak.

Bank Pekao angażuje się w inicjatywy społeczne i kulturalne. W ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu banku promujemy m.in. sztukę, z którą jesteśmy związani już od lat. Wiele dzieł niesie ze sobą niezwykłe przesłania i historie. Dlatego tak ważne jest dla nas zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego dla kolejnych pokoleń. Jednocześnie wybiegamy w przyszłość stawiając na artystów młodego pokolenia oraz nowe technologie. 95-letnią historię Banku gwarantującą bezpieczeństwo łączymy z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić naszym klientom najwyższą jakość usług. Tokenizacja to szansa dla rozwoju rynku inwestycji.

– mówi Anna Wawrzyńczak-Palynyczak, delegowana z Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności Wiceprezes Zarządu Banku.

Rynek aukcyjny sztuki i rzemiosła artystycznego zamknął I półrocze z kwotą 165 mln zł

Pekao tokenizuje i archiwizuje sztukę

Bank Pekao jest znany nie tylko ze swojej działalności podstawowej, jest również mecenasem sztuki, a w swojej kolekcji na ponad 1200 dzieł polskich artystów. Do pierwszej tokenizacji sztuki i kroku w kierunku blockchain w Bankowości Prywatnej Pekao doszło w 2022 r., a fragmenty dzieła zostały nadrukowane na karty kredytowe. Obecnie bank przenosi dzieła wielu polskich artystów do świata cyfrowego, zabezpieczając je dla przyszłych pokoleń w Światowym Archiwum Arktycznym, inaczej zwanym Biblioteką Końca Świata.

Jak możemy przeczytać na stronie banku, jest on związany ze sztuką od początku działalności, a posiadane dzieła niejednokrotnie udostępnia w Wirtualnej Galerii, ale również muzeach, wystawach, ale również właśnie w formie kart kredytowych i aplikacji mobilnych.

Obecnie bank jest zaangażowany w projekt ARCHIV3, który polega na cyfrowej archiwizacji 10 dzieł sztuk, tzw. skanów do odtworzenia muzealnego. Kolejnym etapem projektu jest stworzenie kolekcji NFT (niewymiennych tokenów, zapisanych w sieci blockchain).

W Bankowości Prywatnej Banku Pekao stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa.

– wyjaśnia Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.

Na tę chwilę stokenizowane i zarchiwizowane w Światowym Archiwum Arktycznym jest 10 dzieł sztuki:

  • Jan Matejko – „Anioł” 
  • Stanisław Wyspiański – „Bratki” 
  • Stanisław Wyspiański „Orzeł” 
  • Wojciech Kossak – „Bitwa” fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” 
  • Zygmunt Waliszewski – „Martwa natura” 
  • Zygmunt Waliszewski - „Kopiec Kościuszki” 
  • Julian Fałat – „Portret dyrektorów Kasy Oszczędnościowej w Krakowie: Zygmunta Kowalskiego i Walentego Staniszewskiego” 
  • Tadeusz Dominik – „Wiosna” z serii „Cztery pory roku” 
  • Tadeusz Dominik - „Jesień” z serii „Cztery pory roku” 
  • Lia Kimura – „Mirror of the soul”

 

Źródło: Bank Pekao

Warto tu również wyjaśnić, że w archiwum, które mieści się na norweskim archipelagu Svalbard, przetrzymuje się m.in. manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej, dokumentacja UNESCO, UNICEF-u, reprodukcje Rembrandta, Boska Komedia Dantego Alighieri, twórczość Olgi Tokarczuk czy poezja Wisławy Szymborskiej. Co ważne, należy podkreślić, że bank Pekao to pierwsza tego rodzaju instytucja, która zarchiwizowała dzieła sztuki w Svalbard.

Cena złota osiąga kolejne rekordy. 9 spółek wydobywczych z potencjałem wzrostu według analityków

Udostępnij